BURSA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

'Her Şehri Ünlülerle Geziyoruz’ Projesinin Durağı Sanayi ve Kültürün Kenti Bursa Oldu


Pervin Ersoy’un yürüttüğü ‘Her Şehri Ünlülerle Geziyoruz’ projesi, Türkiye’nin tarihi, kültürel zenginliklerini tanıtmak üzere seyahatlerine Bursa ile devam etti.

Türkiye’nin doğal ve tarihsel zenginlikleriyle önem taşıyan, sanayinin kalbi olan Bursa, Rotahane ve projenin iş ortağı Bukla Tur tarafından gerçekleştirilen ‘Her Şehri Ünlülerle Geziyoruz’ projesine ev sahipliği yaptı. SSmir Moda Tekstil iş birliği ile gerçekleştirilen Bursa seyahatinde Pervin Ersoy ve Rotahane ekibine Funda Erdoğan,Rıfat Yüzüak, Altay, Çiğdem Batur, Funda Karayel gibi isimler eşlik etti.

Bursa yolculuğu, tur ziyaretçilerinin Uludağ’ın kuzeyindeki dik etekler ile vadiler arasında kalan kızık köylerinin en orijinal örneği Cumalıkızık Köyü ile başladı. Tarihin izleri koruma ve yenileme çalışmalarının yapıldığı toplam 270 evden biri olan Etnografya Müzesi’nde sürüldü. Ardından SS Mir Moda ve Tekstil fabrikasını ziyaret eden ekip, tarihi günümüzden 1500 yıl öncesine dayanıyor Bursa tekstili hakkında bilgiler aldı.

Bursa şehir merkezinde ’da ilk durak Tophane semtinde yer alan Osman Gazi ve Orhan Gazi’nin türbeleri oldu. Gezinin en ilgi çeken anları iç süslemelerindeki hat yazıları ile dikkati çeken Bursa Ulu Camii ve hemen yanı başında yer alan Koza Han oldu. Osmanlı mimari tarihinin ilk dönem camii tipi olma özelliği taşıyan Yeşil Camii ve Yeşil Türbe, Irgandı Köprüsü, Hacivat ve Karagöz Müzesi, Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi, hem Bursa hem de Anadolu’nun folklorik özelliklerini yakından tanıtan Bursa Kent Tarihi Müzesi, Panorama 1326 Fetih Müzesi, M.Ö. 3000’den Bizans devri sonlarınakadar olan devirlere ait eserlerin sergilendiği Arkeoloji Müzesi ziyaret edilen tarihi yerler arasındaydı.

Mudanya’nın Tarih Kokan Sokakları ve Gölyazı

Seyahatin ikinci günü Mudanya ve Gölyazı’da devam etti. Tarihin önemli tanıklarından Mudanya Mütarekesi, Marmara’ya kıyısı olan şirin ilçe Trilye ve muhteşem manzarasıyla Gölyazı katılımcıları etkiledi. Tarihi evler, kiliseler, manastırlar ve dokusu hiç bozulmayan sokaklarıyla Bursa, seyahat severlerin hafızalarında unutulmayacak anılar bıraktı. Bursa dönüşü tüm ekip İznik’i de ziyaret etti. Altın paranın ilk basıldığı yer olarak kabul edilen bu gizem dolu bu kentte İstanbul Kapı, Lefke Kapı, Aya Sofya, Süleyman Paşa Medresesi katılımcıların renkli anlar yaşadığı noktalar arasında yer aldı.

 

  • Rotahane 1.jpg
  • rotahane 5.jpg
  • rotahane 6.jpg
  • rotanahe 7.jpg
  • Rotahane 2.jpg
  • rotahane 4.jpg