BURSA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Uluslararası Orta Asya’dan Anadolu’ya Yörükler Sempozyumu

Osmangazi Belediyesi ve DAĞ-DER iş birliği ile 08-10.02.2019 tarihleri arasında gerçekleştirilen Bursa Merkez Osmangazi İlçesi Ördekli Kültür Merkezi’nde Uluslararası Orta Asya’dan Anadolu’ya Yörükler Sempozyumu ;Türkiye’den ve Yörüklerin ata yurdu olan Orta Asya’dan 31 akademisyenin katıldığı Sempozyum sekiz oturum halinde düzenlendi. Sempozyumda Türk dünyasında  göç hazırlıkları, kültürümüzdeki yeri, Osmanlı kültürünü koruyan Yörüklerin zengin halk kültürü ve müzikleri anlatıldı. 

Sempozyumun açılış konuşmalarının ardından, Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyesi Özlem Doğuş Varlı ve Ersen Varlı’nın ‘Yörük Müziği’ dinletisi ile oturumlar başladı.

Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Üçler Bulduk’un yönettiği ilk oturumda Türk tarihinin en eski Yörükleri, konar-göçerlik ve Hunlar konusunda katılımcılara bilgiler verildi. 

DAĞ-DER Genel Başkanı Prof. Dr. Ali Kaya ile Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Konuralp Ercilasun’un yönettiği oturumlarda ise Anadolu’da göçerlerin yerleşme, barınma ve beslenmeleri üzerine etnografik değerlendirmeler ile Atatürk ve Yörükler konuları ele alındı.

Günün son oturumu ise Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu ve Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhtar Kutlu’nun başkanlığında gerçekleşti.

09.02.2019 akşamı da DAĞ-DER Kültür Merkezisinde Yörük Sofrasından örneklerle Yörük-Türkmen Yemek Kültürü Leziz Çeşitler yerli, yabancı misafirlerin beğenisine, damak tadına sunuldu. Programa katılan İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Ahmet GEDİK yemek çeşitlerini tadarak Türkmenistan’daki, Anadolu’daki, Toroslar, Amanoslar, Uludağ eteklerindeki yaşayan Oğuz Boyları-Yörüklerin Mutfak Kültürünün zenginliğini, güzelliğini ve tadını, ne kadar leziz olduğunu dile getirdi.

  • Yorukler Sempozyumu (11.02.2019)-2 web.jpg
  • Yorukler Sempozyumu (11.02.2019)-1 web.jpg