BURSA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

105. Yılında Uluslararası Çanakkale Savaşları Sempozyumu

         1915 yılında, Asya’nın batı kenarında dar bir alanda gerçekleşen Çanakkale Muharebeleri, savaşa katılan toplumların hafızasında hala unutulmayan ve unutulmayacak izler bıraktığı gibi Birinci Dünya Savaşı’nın genelini de etkilemiştir. Savaşı bitirecek olan cephe, savaşın süresinin uzamasında baş etken haline gelmiştir. Günümüzde akademik alanda tarih, siyaset, uluslararası ilişkiler, coğrafya, turizm, askerlik bilimi, sosyoloji gibi bilim dallarında hala araştırmaların yapıldığı bu olay; yeni bulgular, araştırma metotları, yöntemler ışığında araştırılmaya devam ediyor.

       Son dönemlerde arşivcilik alanında yaşanan gelişmeler, kütüphane ve dokümantasyon süreçlerinin zenginleşmesi ve askerî tarih alanına olan ilginin hızla artmasının yarattığı olumlu ivmeler Çanakkale Muharebeleri konusunda yeni bilgilerin üretilmesini de hızlandırmıştır.

         Uluslararası camiada yapılan yeni çalışmaları paylaşmak ve konuya dair yeni bakış açılarını tartışmak için sizleri, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi işbirliğinde 16-18 Nisan 2020 tarihleri arasında Çanakkale’de düzenlenecek olan 105. Yılında Uluslararası Çanakkale Savaşları Sempozyumu'na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz. 

Ayrıntılı bilgi için http://www.sempozyum-canakkale2020.com/index.html

afis1.jpg