BURSA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

B U R S A / ..........................................................................................................................................................................21 Mart 2019 Nevruz BayramıFarsça Nev (yeni) ve Ruz (gün) kelimelerinin birleşiminden oluşan “Nevruz” kelimesi yenigün anlamına gelmektedir. Güneşin Koç burcuna girdiği gün olan 21 Mart İlkbaharın başlangıcıdır. Anadolu’da Sultan Nevruz, Nevruz-i Sultan, Navrız, Mart dokuzu gibi adlarla kutlanan “nevruz” toprağa bağlı yaşayan, tarımla uğraşan topluluklarda bolluk ve bereket töreni olma özelliği taşımaktadır. Nevruz insanların kucaklaştığı, dargınların barıştığı,  yeniden doğuşun coşkusu ile kırlara çıkarak eğlendiği bir gündür. Bu gün ateşler yakılarak üzerinden atlanır,  yeşil alanlarda çeşitli eğlenceler düzenlenir. Türkler' de 12 Hayvanlı Türk Takvimini kullandıkları çok eski dönemlerden bu yana baharın müjdecisi, bolluk ve bereket ile doğanın canlandığı, yeniden dirilişin yaşandığına inanılan bu günü hoşgörü, sevgi, birlik ve beraberliğin, barış ve kardeşliğin sağlandığı bayram olarak kutlamaktadır.

Nevruz, Türkler arasında tarih boyunca kutlanılan ulusal bir bayram olmasının yanında kültürleri birbirine bağlayan manevi ortaklığın temellerini de oluşturmaktadır. Bu çerçevede UNESCO tarafından oluşturulan İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesine; Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından, Türkiye, İran, Hindistan, Tacikistan, Kırgızistan, Özbekistan, Pakistan ve Azerbaycan “Nevruz”u ortak hazırlayarak sunduğu çoklu dosya ile 2009 yılında ortak kültür mirasımız olarak kabul edilmiştir.

21 Mart Nevruz Bayramı, Valiliğimiz koordinasyonunda Sivil Toplum Kuruluşları tarafından hazırlanan programla kutlanacaktır.

Nevruz Davetiye Programı Web.jpg

Nevruz Davetiye Web.jpg