BURSA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Uluslararası Müzeler Günü Kutlanıyor

Uluslararası Müzeler Günü; “Kültürel Merkezler Olarak Müzeler; Geleneğin Geleceği” teması ile 18 Mayıs 2019 günü saat 11.00’de Bursa Müze Müdürlüğü Arkeoloji Müzesinde yapılan açılış programı ile başladı. Açılışa Bursa Vali Yardımcısı Mustafa GÜNDOĞAN, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat DEMİR, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet GEDİK, Müze Müdür Vekili Ebru DUMLUPINAR, Düzce Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi İsmail YAŞAYANLAR ve müze severler katıldı.

Uluslararası Müzeler Günü açılışında İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Ahmet GEDİK yaptığı konuşmasında; Uluslararası Müzeler Komitesi (ICOM) tarafından 2019 yılı 18 Mayıs Uluslararası Müzeler Günü Teması “Kültürel Merkezler Olarak Müzeler; Geleneğin Geleceği olarak belirlenmiştir. Müzeler Günü 18 Mayıs 1982 yılından bugüne kadar kutlandığını, Bursa Müze Müdürlüğünün Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü birimlerinden olup, Arkeoloji Müzesi, Atatürk Evi Müzesi, Osmanlı Evi Müzesi, Türk İslam Eserleri Müzesi, Yenişehir Şemaki Evi Müzesi ve Mudanya Mütareke Evi Müzesi olmak üzere altı müze ile hizmet verdiğini, Müzenin, toplumun hizmetinde olan ve onun gelişimi için çalışan, insanlığın somut ve somut olmayan kültürel mirası ile çevresini tanıması ve sahiplenmesi amacıyla ilmi yöntemlerle açığa çıkaran, inceleyen, değerlendiren, koleksiyonlar oluşturan, koruyan, tanıtan, sürekli ve geçici olarak sergileyen, eğiten, kültürel, sanatsal zevkini ve dünya görüşünü geliştirmesinde etkili olan, kamuya açık, kar amacı gütmeyen daimi kuruluş olduğunu, 115 yıldır var olan Bursa Müzesi koleksiyon oldukça zengin olduğunu ve Bursa Müzesinin kayıtlarında 13194 adet Miyosen dönemden Bizans Dönemine kadar kesintisiz bir biçimde kronoloji takip edilebilen arkeolojik eser, ilk sikkenin basıldığı arkaik çağdan yine Bizans dönemi sonuna kadar kronoloji takip eden 16157 gayri İslami sikke, geçmiş kültürümüzü yansıtan 4432 adet etnografik eser, 29982 adet İslami döneme ait sikkeden oluşan 63765 eser bulunduğunu ifade etti. Müteakiben Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat DEMİR ve son olarak da Bursa Vali Yardımcısı Mustafa GÜNDOĞAN bir konuşma yaptılar.

“Eskinin İhyası, Yeninin İnşası: 115 Yılında Bursa Müzesi” konulu sergisinin açılışı gerçekleştirildi ve Bursa Klasik Türk Müziği Korosu tarafından müzik dinletisi icra edildi.

Saat 13.00’te Bursa Büyükşehir Belediyesi Kent Müzesinde Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat DEMİR ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet GEDİK katıldığı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 günü Samsun’a çıkışının 100. yıldönümü anısına Bursa Kent Müzesi tarafından hazırlanan, İhsan Celal Antel’in objektifinden yansıyan “Bursa’da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramları (1930-1940)” sergisi açıldı.

18 Mayıs’ta açılışı yapılan Uluslararası Müzeler Günü Açılış Programı ve devam eden etkinlikler aşağıdaki gibidir.

18 Mayıs – 18 Aralık 2019

Arkeoloji Müzesi                                “Eskinin İhyası, Yeninin İnşası: 115 Yılında Bursa Müzesi”

18 Mayıs – 31 Ekim 2019

Hünkar Köşkü Müzesi                       “Dünün Tanığı Hünkâr Köşkü”

18 Mayıs – 11 Haziran 2019

Bursa Kent Müzesi                            Bursa’da Geçmişin İzinde

18 Mayıs – 3 Haziran 2019

Merinos Tekstil Sanayi Müzesi         “Gençlerin Gözünden Müzeler”

20 Mayıs 2019

İznik Roma Tiyatrosu                        Çocuk Arkeolog Etkinliği

25 Mayıs 2019

Panorama 1326 Fetih Müzesi            Masal Atölyesi

                                                           Saat 11.00 (Çocuklara)

                                                       Saat 14.00  (Yetişkinlere)  Müzeler günü etkinliği hafta boyunca devam edecektir.

  • Müzeler Günü Açılışı-1 web.jpg
  • Müzeler Günü Açılışı-2 web.jpg
  • Müzeler Günü Açılışı-3 web.jpg
  • Müzeler Günü Açılışı-4 web.JPG
  • Müzeler Günü Açılışı-5 web.jpg
  • Müzeler Günü Açılışı-6 web.jpg