BURSA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy Bursa'da

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 16 Mart 2019 Cumartesi günü bir dizi inceleme ve toplantı için Bursa’ya geldi. İlk olarak İznik Surları İstanbul Kapı Restorasyon Çalışmalarını inceleyen Ersoy’u Bursa Valisi Yakup Canbolat karşıladı. 

Karşılamada eski İçişleri Bakanı ve Ak Parti Milletvekili Efkan Ala, eski Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, eski milletvekili Hüseyin Şahin, İznik Kaymakamı Bülent Bayraktar, Ak Parti İl Başkanı Ayhan Salman, İznik İlçe Belediye Başkanı Osman Sargın, İl Kültür Müdürü Ahmet Gedik, Vakıflar Bölge Müdürü Mustafa Emek, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Kazım Oruç, İlçe Jandarma Komutanı Tuncay Doğan, İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Tekin, İznik Müze Müdürü Haydar Kalsen, Saman İnşaat Sahibi Mahmur Sabuncuoğlu, Prof. Dr. Sait Başaran, Büyükşehir Belediye Başkanlığı Fen İşleri Daire Başkanı Feridun Tarım da hazır bulundu. Bakan Ersoy çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Buradaki incelemelerin ardından İznik Roma Tiyatrosu ve Arkeoloji Kazı Alanında incelemelerde bulunan Ersoy, kendisine eşlik eden heyet ile birlikte İznik Çini Müzesinin açılışını gerçekleştirdi. İznik Ayasofya Camii ve ardından İznik Müzesini ziyaret ederek Bursa programı kapsamında İznik’ten ayrıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Bursa'nın İznik ilçesinde restorasyonu devam eden tarihi yapıları inceledi.

Ayasofya Orhan Camisi'ni ziyaret eden Bakan Ersoy, gazetecilere yaptığı açıklamada, illerin turizm potansiyelini geliştirmek için düzenledikleri geziler kapsamında Bursa'daki programlarına İznik ilçesiyle başladıklarını söyledi. Bakan Ersoy, tarihi caminin restorasyonunun büyük kısmının tamamlandığı bilgisini vererek, ibadethanelere saygının tarihten gelen bir anlayış olduğunu dile getirdi.

Bakan Ersoy, Bakanlığının turizmi yılın 12 ayına yayma projesi kapsamında İznik'i de planlamalara dâhil etmek istediklerini, böylece çalışmaların hızlanacağını aktardı.

İstanbul Kapı ve Roma tiyatrosunu gezerek buradaki çalışmalar hakkında da yetkililerden bilgi alan Bakan Ersoy, daha sonra çarşıda esnaf ziyaretinde bulundu.

“Bu yıl bitmeden İznik, müzesine kavuşacak”

Bakan Ersoy, restorasyonu süren İznik Müzesi’ni de ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Bakan Ersoy buradaki çalışmalara ilişkin, "Acil bir ek kaynak yaratıp, çok kısa sürede ihalesini yapıp bu yıl içinde mutlaka açacağız. Daha sonra da ikinci etabı için çalışma başlatacağız. Bu yıl bitmeden İznik, müzesine kavuşacak." dedi.

İznik Müzesi ile ilgili acil bir ihtiyaç olduğunu anlatan Bakan Ersoy, etaplandırarak çalışmalara başlayacaklarını söyledi.

Gazetecilere yaptığı açıklamada, ziyaretlerinin kendileri için yararlı olduğunu belirten Bakan Ersoy, "Birinci etabı hemen hemen bitmiş zaten. Acil bir ek kaynak yaratıp, çok kısa sürede ihalesini yapıp bu yıl içinde mutlaka açacağız. Daha sonra da ikinci etabı için çalışma başlatacağız. Bu yıl bitmeden İznik, müzesine kavuşacak." ifadelerini kullandı.

“İznik’in turizm potansiyellerini ziyaretçilerine kazandıracağız”

Daha sonra İznik Çini Müzesi’nin açılışını gerçekleştiren Ersoy, programdaki konuşmasında, Bursa’da bekleyen projeler olduğunu ve bunları hayata geçirmek istediklerini anlattı.

Özellikle kazı çalışmalarının hızlandırılması konusunda çalışmalar yaptıklarına değinen Bakan Ersoy, şunları belirtti:

"Bu ziyaretimiz hem Ayasofya Orhan Camisi’nin restorasyonunun hızlandırılması hem de 1. Murad Hamamı’nın açılışına vesile oldu. Bütün bu projeleri değerlendirdik. Birkaç tane daha istek var, Başkan ile (İznik Belediye Başkanı Osman Sargın) görüşeceğiz, kaynak da ayıracağız. İznik’in turizm potansiyellerini ziyaretçilerine hızlı bir şekilde kazandıracağız. İznik gibi çok eski tarihi olan şehirler sadece İzniklilere ait değil, aslında bu tarz yerler Türkiye’nin markaları, imza yerleri. Bizim buralara daha iyi sahip çıkmamız, daha hızlı farkındalıklarını yaratmamız gerekiyor. Meşhur markalaşmış çinisi de var İznik’in, bütün bu özellikleriyle birlikte Bursa’nın da bir parçası olduğunu düşünecek olursak, çok doğru bir destinasyon üzerinde. İznik, turizm gelirlerini çok hızlı şekilde artırabilecek bir şehir. Ayrıca UNESCO çalışmaları da var. Biz de bakanlık olarak proje ve program desteğini vereceğiz."

Listede 18 eserin yer aldığını hatırlatan Ersoy, yapılan protokol çerçevesinde her yıl yeni bir miras ekleyebildiklerini ve İznik dâhil bekleyen 77 dosya bulunduğunu aktardı.

İznik’in turizm potansiyelini artırmak istediklerini dile getiren Ersoy, çalışmalarını bu bağlamda geliştirdiklerini sözlerine ekledi.

Bakan Ersoy, konuşmasının ardından çini müzesini gezerek eserleri inceledi.

Açılışa, Bursa Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, AK Parti milletvekilleri ve çok sayıda davetli katıldı.

“Hem şehrin hem çevre illerin ihtiyacını karşılayacak projeler var”

İznik ilçesindeki ziyaretlerini tamamlamasının ardından kara yoluyla Gemlik'e geçen Bakan Ersoy, vatandaşları ve esnafı selamlayarak bir süre sohbet etti.

Gemlik'te hayata geçirilmesi planlanan iskele ve marina projelerini inceleyen Bakan Ersoy, yaptığı açıklamada, özellikle sahil bandının turizme kazandırılmasıyla ilgili projeleri gözden geçirdiklerini söyledi.

Projelerin, ağırlıklı olarak yerli turistlere yönelik olduğu bilgisini paylaşan Bakan Ersoy, "Hem şehri rahatlatacak hem de çevre ilçelerin ihtiyacını karşılayacak çok güzel projeler olmuş. Biz de gereken desteği vereceğiz. İnşallah projeler realize oldukça hem öncesinde hem sonrasında, hem fikirlerimizi vereceğiz hem desteklerimizi vereceğiz. Çok güzel rötuşlar ve uygulamalarla hayata geçirilebilecek projeler. Nisan ayı itibarıyla Ankara'da tekrar gözden geçireceğiz." diye konuştu.

“Bursa’yı mutlaka kış mevsiminde de ziyaret etmelisiniz”

Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde, turizm acenteleri temsilcileriyle istişare toplantısında buluşan Bakan Ersoy, daha sonra Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'ndaki Rumeli Turizm Zirvesi'ne katıldı.

Programa gelen yabancı misafirler dolayısıyla konuşmasını İngilizce yapan Bakan Ersoy, Bursa'nın çok güzel turizm projelerinin olduğunu söyledi.

Bakan Ersoy, kentin turizmiyle ilgili projeleri incelediğini ve yatırım yapılması kararını aldıklarını belirterek, "Biz, aynı zamanda İznik'in çok özel bir yer olduğunu biliyoruz. Bursa'nın çok iyi bir turizm potansiyeli söz konusu. Tüm bu projelere konsantre olacağız. Sizi burada görmekten dolayı da ayrıca çok mutluyuz." diye konuştu.

Bakanlık olarak yabancı ülkelerin, hem bakanlıkları hem de firmalarıyla iş birliği yapmak istediklerini dile getiren Bakan Ersoy, şöyle konuştu:

"Eğer iş birliği projeleriniz, tanıtımlarınız, organizasyonlarınız varsa Bakanlığımızla temasa geçmekte lütfen tereddüt etmeyin. Yeni pazarlara yönelik çok sayıda programımız var. Bu tür programları kullanıyoruz ve aynı zamanda sponsor oluyoruz. Bursa'yı mutlaka kış mevsiminde ziyaret etmelisiniz. Uludağ, Türkiye'nin en iyi turizm merkezlerinden biridir. Bursa'ya sadece tarihi yerleri ve mimari güzellikleri görmek için gelmeyin. Bilhassa Uludağ'daki kayak merkezi, Türkiye'nin en iyilerinden biridir. Tekrar ülkemize hoş geldiniz diyor ve sizleri Bursa'ya yeniden bekliyoruz. Tabii ki sadece Bursa'da değil, Türkiye'nin dört bir yanında ağırlamak isteriz."

Programa, Bursa Valisi Yakup Canbolat, TBMM İnsan Hakları Komisyon Başkanı Hakan Çavuşoğlu, RUMELİSİAD Başkanı Ömer Kumova, Güney Marmara Otelciler ve İşletmeciler Derneği Başkanı Haluk Beceren, AK Parti Bursa İl Başkanı Ayhan Salman ile turizm sektöründen yerli ve yabancı temsilciler katıldı.

 • Bakanımızın Ziyareti (16.03.2019)-1 web.jpg
 • Bakanımızın Ziyareti (16.03.2019)-2 web.jpg
 • Bakanımızın Ziyareti (16.03.2019)-3 web.jpg
 • Bakanımızın Ziyareti (16.03.2019)-3-1 web.jpg
 • Bakanımızın Ziyareti (16.03.2019)-4 web.jpg
 • Bakanımızın Ziyareti (16.03.2019)-5 web.png
 • Bakanımızın Ziyareti (16.03.2019)-6 web.jpg
 • Bakanımızın Ziyareti (16.03.2019)-7 web.jpg
 • Bakanımızın Ziyareti (16.03.2019)-8 web.jpg
 • Bakanımızın Ziyareti (16.03.2019)-9 web.jpg
 • Bakanımızın Ziyareti (16.03.2019)-10 web.jpg
 • Bakanımızın Ziyareti (16.03.2019)-11 web.png
 • Bakanımızın Ziyareti (16.03.2019)-12 web.png
 • Bakanımızın Ziyareti (16.03.2019)-13 web.png