BURSA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Edebiyat

Osmanlı İmparatorluğunun ilk başkenti olan Bursa siyaset, ekonomi ve kültür alanlarında merkez durumunda olmuştur. Bu özelliğini İstanbul’un başkent yapılmasından sonra da devam ettiren Bursa da birçok şair, yazar, din adamı, düşünür ve bilim adamı yaşamıştır. Bu kişiler sayesinde edebiyat ve sanat alanlarında tarihte önemli bir yere sahip olmuştur.

 

Bursa da yaşamış edebiyatçılardan Divan edebiyatı şairlerinden Şair Ahmet Paşa, Mevlid’in yazarı Süleyman Çelebi, Tanzimat devri yazarlarından Ahmet Vefik Paşa, Cumhuriyet dönemi şairlerinden Ahmet Hamdi Tanpınar gibi edebiyatın bütün alanlarında ürünler veren çeşitli sanatçılar sayesinde Bursa da zengin bir edebi birikim oluşmuştur.

 

Günümüzde her yıl çeşitli kurumlar ve sivil toplum örgütleri tarafından Edebiyat Günleri, Ahmet Hamdi Tanpınar anısına anma günleri, Şiir Geceleri, Edebiyat Akşamları vb. çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

 

Günümüzde periyodik olarak her ay veya üç ayda bir, 5 tanesi edebiyat dergisi olmak üzere 80 dergi yayınlanmaktadır. Dergiler dışında Bursa’da edebi kitapların satıldığı yaklaşık 50 kitapevinin bulunması kitap okuma oranının yüksek olduğunun göstergesidir. Ayrıca her yıl Bursa TÜYAP tarafından düzenlenen, yazarlarla okurları bir araya getiren kitap fuarları da Bursalılardan büyük ilgi görmektedir.